Welke lens is geschikt? - (Pagina 1/8)In navolging van azhrarn's Brandpuntafstanden vergeleken deel 1 vind je hieronder het vervolg.
Welke lens is geschikt?
In deel 1 heb ik een poging gewaagd om te laten zien wat het verschil in beeldhoek is tussen groothoek- en telelenzen. Daarbij heb ik me beperkt tot de vergroting die met de verschillende brandpunten behaald kunnen worden, al dan niet in combinatie met de verschillende cropfactoren van de camerasensoren, wanneer de afstand tot het onderwerp niet verandert. Hieruit zou het mogelijk moeten zijn om een goede keuze te maken van de gewenste brandpuntsafstand, naar gelang het doel. Er is ook uit af te leiden wanneer er bewust voor een camera met cropfactor gekozen kan worden, of juist niet. Immers, de fotograaf die lange telelenzen wil gebruiken kan winst halen uit een cropfactor, terwijl de fotograaf van interieurs en landschappen misschien beter af is met een kleine cropfactor, of zelfs full frame.

Figuur 1: Canon 20D met een 70-200mm f/2,8L IS USM
Maar er is meer dan alleen vergrotingsfactoren die kenmerkend zijn voor hoe een onderwerp op de foto zal verschijnen. Ook die kenmerken, welke ik in dit stukje aan bod wil laten komen, kunnen bepalend zijn voor de keuze van een brandpuntsafstand. Het gaat hier dan om de comprimerende effecten van telelenzen, en decomprimerende, en vervormings effecten van (ultra)groothoek. Natuurlijk spelen deze effecten vaak geen rol bij de aanschaf van een objectief, maar ze kunnen misschien inspiratie geven bij het gebruik tijdens het fotograferen.
Voor alle duidelijkheid: in deel 1 is de afstand tot het onderwerp bij elke brandpuntsafstand gelijk gebleven waarbij het onderwerp met toenemende brandpuntsafstand vergroot werd. In dit deel is het onderwerp bij elke brandpuntsafstand even groot op de foto gezet, waarbij ik de afstand met toenemende brandpuntsafstand heb moeten vergroten.

Figuur 2: Afstanden ineengedrukt door gebruik van een telelens. Gefotografeerd met 200mm f/2,8 op een EOS 20D (1,6crop) zoals in figuur 1